Epidemiolog o koronaviru. Žádná země nebude bezpečná. Připravme se na mnohem horší situaci

  • Domů
  • Epidemiolog o koronaviru. Žádná země nebude bezpečná. Připravme se na mnohem horší situaci


Boj Česka s koronavirem epidemiolog označil jako velké vítězství. S koronavirem ale budeme muset dál žít. V dalších měsících a možná i letech se bude nárazově znovu zavírat a zakazovat, žádná země přitom nebude úplně bezpečná, říká v rozhovoru pro Reflex.

Roušky se vrátí, možná i povinně, tvrdí epidemilolog. Mluví zejména o podzimu, kdy se velmi pravděpodobně další vlna epidemie koronaviru spojí s chřipkou. Situace by se ale mohla zhoršit daleko dřív, už v červnu. Maďar doufá, že celorepubliková opatření už nebudou potřeba, bude se reagovat lokálně a cíleně. Znovu se tak možná budou zavírat restaurace a omezovat shromažďování osob, může se omezovat i fungování škol. Lidé i firmy by se tak měli připravit.

 

Maďar upozorňuje, že nemoc můžou do Česka znovu přinést lidé ze zahraničí, jako se to stalo na začátku epidemie s Itálií, respektive Rakouskem. Žádná země nebude bezpečná, problém je přitom hlavně otevřenost cílových destinací třetím zemím. Třeba Chorvatsko se otevřelo Italům a právě nákaza přes podobné kontakty může být pro Čechy nebezpečná. Nemoc pak zatáhnou do Česka a mezi své blízké, testovat všechny přitom není reálné. Je otázka, jak se situace vyvine a jestli třeba právě Chorvatsko bude přes léto pro Čechy otevřené.

Skutečnost, že se objevil nový typ koronaviru, nebyla pro epidemiology žádným překvapením a že není vyloučeno, že nás v budoucnu čeká ještě horší situace. 

„Pojďme se z toho, co teď máme, poučit. Bylo to takové cvičení, které u nás naštěstí proběhlo poměrně dobře. Pojďme si to všechno uchovat, zdokonalit to, vyhodnotit to, až tento požár bude za námi, protože ještě malinko doutná," řekl Maďar s obavami, že se v budoucnu může vyskytnout další virus, a to ještě horší, neboť může kombinovat vlastnosti SARS, MERS a nového koronaviru.