Nový koronavirus mutuje, má už dva typy. Zkoumání nemoci postupuje

  • Domů
  • Nový koronavirus mutuje, má už dva typy. Zkoumání nemoci postupuje


Nový typ koronaviru se nepřestává šířit Asií, Amerikou ani Evropou. Ještě před pár měsíci vědci o nákaze příliš nevěděli, nové studie to postupně mění.

Počet nakažených COVID-19 přesáhl 95 tisíc. Zatímco v Číně tempo nárůstu dle oficiálních informací nakažených zpomaluje, jinde pacientů rychle přibývá. Jižní Korea hlásí přes 6000 nemocných, Itálie za poslední dny 3089 nově nakažených. 

Kromě těchto dat se ale objevují první výsledky studií zaměřených na povahu viru. Jednu z nich provedli vědci z pekingské a šanghajské univerzity a týká se vývoje koronaviru SARS-CoV-2 na základě analýzy jeho genetické informace a porovnání s jinými koronaviry.

„Díky bodové mutaci na dvou místech genetické informace lze virus rozdělit do dvou mírně odlišných kmenů, z nichž jeden (označený jako S) je považován za evolučně starší – dalo by se říci původní – zatímco kmen L je evolučně mladší, tedy pravděpodobně se vyvinul z kmene S,“ přiblížila pro Seznam Zprávy studii čínských vědců doktorka Hana Zelená z Centra klinických laboratoří ZÚ se sídlem v Ostravě.

„Z toho usuzují, že kmen L je agresivnější ve smyslu snadnějšího šíření v lidské populaci, nikoliv že by způsoboval závažnější onemocnění. Závažnost průběhu a smrtnost onemocnění se zdá být obdobná v Číně i v Evropě, jak lze dovodit ze zveřejněných dat z Itálie. Zda se kmeny L a S liší i v závažnosti průběhu, o tom zatím žádná data nejsou,“ dodala Hana Zelená.

Autoři studie zároveň upozorńují na potřebu dalšího důkladného zkoumání epidemiologických dat či záznamů klinických symptomů pacientů s COVID-19. Své dosavadní poznatky vědci publikovali v National Science Review, magazínu Čínské akademie věd.

S mutací se počítá

Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové není na mutaci COVID-19 nic překvapivého – že ke změně původní nákazy došlo, je podle ní velmi pravděpodobné.

„Viry se mění. Jestliže onemocníme a nakazíme se z jednoho zdroje, tak virus, kterým nakazíme někoho dalšího, už není stoprocentně totožný s tím, jímž jsme se nakazili my. Virus si v organismu žije svým životem a trochu mění své vlastnosti,“ popsala lékařka

Nové poznatky o koronaviru přišly v posledních dnech také v souvislosti s jeho přenosem na domácí mazlíčky. Navzdory původnímu přesvědčení, že domácí zvířata onemocnět nemohou, se ukazuje opak. Zdá se, že slabou přítomnost patogenu vykazovat mohou, pokud se například nakazí od svých majitelů. Přenášet infekci na lidi ale podle dosavadních poznatků domácí mazlíčci nemůžou.