Fakta o druhé vlně Koronavirusu ? Skutečně nás čeká, nebo je to mýtus ?

  • Domů
  • Fakta o druhé vlně Koronavirusu ? Skutečně nás čeká, nebo je to mýtus ?


Výkonný ředitel WHO Michael Ryan uvedla, že může nastat „okamžitý druhý vrchol“ i v oblastech, kde aktuálně počet nově potvrzených případů klesá, protože svět je „stále uprostřed první vlny“.

„Když mluvíme o druhé vlně, často máme na mysli, že tu bude první vlna, nemoc výrazně oslabí, a o pak se o mnoho měsíců později vrátí, což může být v mnoha zemích realita,“ řekl Ryan: „Musíme si ale být vědomi faktu, že počet případů může narůst kdykoli. Nemůžeme předpokládat, že jen kvůli tomu, že nyní je nemoc na ústupu, bude v ústupu pokračovat a budeme mít mnoho měsíc připravit se na druhou vlnu. Můžeme mít i druhý vrchol v této vlně.“

Ryan proto doporučil zemím v Evropě, severní Asii a jihovýchodní Asii, aby dál pokračovaly v dodržování zavedených zdravotních opatření a opatření zajišťujících větší odstup mezi lidmi, aby dále testovaly lidi. Problémem podle něj je, že situace je v každé oblasti světa jiná, zatímco ve Španělsku se podařilo zabránit dalšímu šíření nemoci, v Jižní Americe, v Africe a v jižní Asii je pandemie na vzestupu.

Obezřetnost, dezinfekce a roušky

„Když omezíme kontrolu, bude se infekce rychle šířit. Potřebujeme být obezřetní,“ řekl japonský premiér Šinzó Abe podle listu The Guardian a vyzval lidi, aby dodržovali novou politiku vyhnout se třem rizikových faktorům - uzavřeným prostorům, zaplněným prostorům a blízkému kontaktu s dalšími lidmi.

Deborah Birxová, která řídí tým Bílého domu bojující s koronavirem uvedla pro televizi ABC, že v ní vyvolaly velké obavy scény, jak se o víkendu lidé shromažďovali třeba na plážích: „Skutečně chceme, aby bylo jasné, celou dobu, že odstup ve společnosti od ostatních je naprosto klíčový. A když jste venku a nemůžete udržovat odstup, musíte mít roušku a používat dezinfekční přípravky na ruce  dle doporučené receptury WHO.“